UCHWAŁA Nr L/294/2014
Rady Gminy Drawsko
z dnia 28 maja 2014r.
w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego d.s. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w gminie Drawsko oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.) i art. 9a ust. 15 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180 poz. 1493 ze zm.), Rada Gminy Drawsko uchwala, co następuje:
§ 1 Tworzenie Zespołu Interdyscyplinarnego
1. W celu powołania Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego d.s. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, zwanego Zespołem Interdyscyplinarnym, Wójt Gminy Drawsko występuje do:
1) Jednostek organizacyjnych pomocy społecznej
2) Gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych
3) Policji
4) Oświaty
5) Ochrony zdrowia
6) Organizacji pozarządowych
o wskazanie swoich przedstawicieli na członków Zespołu Interdyscyplinarnego.
2. Powołanie członków Zespołu Interdyscyplinarnego następuje w drodze zarządzenia Wójta Gminy Drawsko.
3. Członek Zespołu Interdyscyplinarnego, który z ważnych powodów nie może pełnić wyznaczonej funkcji, zwraca się do Wójta Gminy Drawsko z wnioskiem o odwołanie. Do czasu odwołania jest zobowiązany do wykonywania swoich obowiązków w Zespole.
4. W uzasadnionych przypadkach, o odwołanie członka Zespołu Interdyscyplinarnego może zwrócić się także Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego do Wójta Gminy Drawsko. W takim przypadku stosuje się zdanie 2 pkt 3.
5. Każdorazowe powołanie bądź odwołanie członka Zespołu Interdyscyplinarnego następuje w drodze zarządzenia Wójta Gminy Drawsko.
6. Zespół Interdyscyplinarny realizuje działania określone w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz w gminnym programie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie.
7. Obszarem działania Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w gminie Drawsko jest gmina Drawsko.
§ 2 Organizacja pracy Zespołu Interdyscyplinarnego
1. Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego na pierwszym posiedzeniu składają pisemne oświadczenie o zachowaniu w poufności informacji i danych, które uzyskałem przy realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Obowiązek ten rozciąga się także na okres po ustaniu członkostwa w Zespole Interdyscyplinarnym.
2. Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego nieobecni na pierwszym posiedzeniu oraz członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego, którzy zostali powołani w czasie trwania kadencji Zespołu Interdyscyplinarnego, składają oświadczenie, o którym mowa w pkt. 1 na pierwszym posiedzeniu Zespołu Interdyscyplinarnego, na którym są obecni.
3. Posiedzenia Zespołu odbywają się w godzinach pracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drawsku, w miejscu wyznaczonym przez Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego.
4. O terminie i miejscu posiedzenia Zespołu Przewodniczący informuje członków Zespołu Interdyscyplinarnego co najmniej na dwa dni przed planowanym terminem tego posiedzenia pocztą tradycyjną, faksem, telefonicznie, drogą elektroniczną lub osobiście.
5. W przypadkach uzasadnionej nieobecności członkowie Zespołu interdyscyplinarnego są obowiązani powiadomić Przewodniczącego co najmniej na dwa dni przed posiedzeniem.
6. Uczestnictwo w posiedzeniach członków Zespołu Interdyscyplinarnego jest obowiązkowe. Członkom nie przysługuje odrębne wynagrodzenie, ani zwrot kosztów podróży. Koszty podróży są pokrywane z budżetu podmiotu delegującego na posiedzenie.
7. Z posiedzeń Zespołu sporządza się protokół oraz listę obecności uczestniczących członków.
8. Członkom Zespołu Interdyscyplinarnego przysługuje inicjatywa uchwałodawcza. Zespół Interdyscyplinarny podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym przy obecności co najmniej połowy członków Zespołu Interdyscyplinarnego. Zespół Interdyscyplinarny przyjmuje uchwały w formie pisemnej.
§ 3 Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego
1. Na pierwszym posiedzeniu Zespołu Interdyscyplinarnego spośród jego członków wybrany zostaje Przewodniczący Zespołu oraz Zastępca Przewodniczącego, który działa w czasie nieobecności Przewodniczącego Zespołu oraz w zakresie określonym przez Przewodniczącego Zespołu.
2. Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego wybierają Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zespołu Interdyscyplinarnego.
3. Przewodniczący Zespołu może na posiedzenie Zespołu Interdyscyplinarnego zaprosić również osoby nie będące jego członkami, jeśli zajdzie taka konieczność.
4. Pisemny wniosek o zwołanie posiedzenia Zespołu Interdyscyplinarnego może złożyć każda instytucja działająca na terenie Gminy Drawsko na rzecz w rodzinie, z podaniem tematu posiedzenia. Wniosek składa się do Przewodniczącego Zespołu, który wyznaczy termin posiedzenia nie później niż w ciągu 14 dni roboczych.
5. Obradami Zespołu Interdyscyplinarnego kieruje Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego. Przewodniczący podpisuje protokoły posiedzenia i uchwały przyjęte przez Zespół Interdyscyplinarny oraz wystąpienia do odpowiednich organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
6. Przewodniczący organizuje prace Zespołu Interdyscyplinarnego a w szczególności:
1) określa termin i miejsce posiedzenia Zespołu Interdyscyplinarnego;
2) zwołuje posiedzenie Zespołu Interdyscyplinarnego
3) przygotowuje projekt porządku obrad Zespołu Interdyscyplinarnego.
4) reprezentuje Zespół Interdyscyplinarny przed organami administracji rządowej i
jednostek samorządu terytorialnego i innymi instytucjami oraz organizacjami
pozarządowymi.
7. Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego koordynuje i nadzoruje prace Grup Roboczych powołanych przez Zespół Interdyscyplinarny w celu rozwiązywania problemów związanych z wystąpieniem przemocy w rodzinie w indywidualnych przypadkach.
8. O stwierdzonych nieprawidłowościach, problemach występujących w indywidualnych przypadkach Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego informuje na najbliższym posiedzeniu Zespół Interdyscyplinarny.
§ 4 Grupy Robocze
1. W ramach Zespołu Interdyscyplinarnego mogą być tworzone Grupy Robocze w celu rozwiązywania problemów związanych z wystąpieniem przemocy w indywidualnych przypadkach.
2. Grupy Robocze powołuje Zespół Interdyscyplinarny w formie uchwały. W uzasadnionych przypadkach, Zespół może upoważnić Przewodniczącego do powoływania Grup Roboczych w formie zarządzenia.
3. O terminie i miejscu spotkania członków Grupy Roboczej informuje Przewodniczący, pocztą tradycyjną, faksem, telefonicznie, drogą elektroniczną lub osobiście.
4. Prace Grup Roboczych są prowadzone w zależności od potrzeb zgłaszanych przez Zespół Interdyscyplinarny lub wynikających z problemów występujących w indywidualnych przypadkach.
§ 5 Organizacja pracy Grup Roboczych
1. Członkowie Grupy Roboczej w przypadku prowadzenia procedury „Niebieska Karta” dokonują analizy sytuacji rodziny i ustalają plan pomocy osobie, rodzinie, grupie problemowej lub środowisku.
2. W planie pomocy, o którym mowa w pkt. 1 wskazuje się osobę odpowiedzialną za wykonanie poszczególnych działań.
3. Plan pomocy, o którym mowa w ust. 1, w miarę możliwości, ustala się przy udziale osoby pokrzywdzonej przemocą w rodzinie.
4. Wszystkie działania Grupy Roboczej w sprawie procedury „Niebieska Karta” są dokumentowane.
5. Ze spotkania Grupy Roboczej sporządza się protokół oraz listę obecności. Protokół po podpisaniu przez uczestniczących członków Grupy Roboczej, przedkłada się Przewodniczącemu Zespołu Interdyscyplinarnego, w terminie 7 dni od daty spotkania.
6. Członkowie Grupy Roboczej, nie będący członkami Zespołu Interdyscyplinarnego, przed przystąpieniem do wykonywania czynności związanych z realizacją procedury „Niebieska Karta” składają pisemne oświadczenie, o którym mowa w § 3, pkt. 1.
7. Członkowie Grupy Roboczej sporządzają protokół o zakończeniu procedury „Niebieska Karta”, po jego akceptacji przez członków Zespołu Interdyscyplinarnego i podpisaniu przez Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego, następuje zakończenie procedury.
§ 6 Postanowienia uzupełniające
1. Obsługę organizacyjno – techniczną Zespołu Interdyscyplinarnego zapewnia Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Drawsku, który zobowiązany jest przechowywać dokumentację Zespołu Interdyscyplinarnego.
2. Zespół Interdyscyplinarny i Grupy Robocze gromadzą w szczególności następujące dokumenty:
1) Oświadczenie o zachowaniu poufności wszelkich informacji i danych w związku z pracami wykonywanymi w ramach Zespołu Interdyscyplinarnego
2) Protokoły z posiedzeń Zespołu Interdyscyplinarnego
3) Plany działań Grup Roboczych
4) Protokoły z posiedzeń Grup Roboczych
5) Listy obecności uczestników posiedzeń Zespołu Interdyscyplinarnego
6) Listy obecności uczestników posiedzeń Grupy Roboczej
7) Protokół Grupy Roboczej o zakończeniu działań w konkretnej rodzinie
3. Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego oraz Grup Roboczych wykonują zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie w ramach obowiązków służbowych lub zawodowych bez prawa do odrębnego wynagrodzenia z tego tytułu.
§ 7
Uchyla się uchwałę nr 58/X/2011 Rady Gminy Drawsko z dnia 25 maja 2011r. w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Gminnego Zespołu d.s. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
§ 8
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Drawsko.
§ 9
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.
Wyświetleń strony: 1570
Data wytworzenia: 15-09-2014, 16:32:20 przez Sylwia Marek
Opublikowano: 15-09-2014, 16:33:59 przez Sylwia Marek