Urząd Gminy Drawsko
ul. Powst. Wlkp.121 64-733 Drawsko
  
     szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
Ochrona zwierząt:
Program opieki nad zwierzętami

                                                                                     Załącznik

do uchwały nr XXIV/133/2012

Rady Gminy Drawsko

z dnia 25 kwietnia 2012r.

 

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.

 

I. Zadania programu:

 

 

  1. Zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt

 

W celu zapewnienia bezdomnym zwierzętom opieki, Gmina Drawsko podjęła współpracę
z firmą, której Gmina na podstawie zawartej umowy powierzyła pełnienie opieki nad bezdomnymi zwierzętami z terenu Gminy Drawsko, poprzez zapewnienie im pomieszczeń
w schronisku dla bezdomnych zwierząt, karmy, wody, opieki weterynaryjnej, a także utrzymanie tych zwierząt do momentu wydania (adopcji), śmierci lub uśpienia.

Bezdomne zwierzęta z terenu Gminy Drawsko przebywają w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Jędrzejewie.

Koszty przyjęcia bezdomnych zwierząt do schroniska oraz koszty szczepień profilaktycznych i innych koniecznych zabiegów weterynaryjnych pokrywa Gmina.

 

  1. Opieka nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie

 

Opiekę nad wolno żyjącymi kotami sprawuje Gmina. Dokarmianiem kotów wolno żyjących zajmują się sołtysi z poszczególnych sołectw lub zgłaszający się do nich opiekunowie kotów wolno żyjących. Koszty opieki nad wolno żyjącymi kotami, w tym pomocy lekarsko-weterynaryjnej i dokarmiania ponosi Gmina.

 

  1. Odławianie bezdomnych zwierząt

 

Odławianie zwierząt bezdomnych odbywa się na podstawie umowy zawartej przez Gminę
z firmą posiadającą odpowiednie uprawnienia, która świadczy dla Gminy usługi wyłapywania bezdomnych i wałęsających się zwierząt, przewożenia i umieszczania zwierząt w schronisku, a także zapewnienia im w razie potrzeby pomocy lekarsko-weterynaryjnej.

W godzinach pracy Urzędu Gminy zgłoszenia błąkających się bezdomnych zwierząt można dokonywać pod telefonem 67 2569 128, natomiast w godzinach popołudniowych, w weekendy oraz święta pod numerem 694354478 (pracownik Urzędu Gminy).

Koszty odławiania zwierząt bezdomnych, ich przewożenia i umieszczania w schronisku dla bezdomnych zwierząt ponosi Gmina.

 

 

  1. Obligatoryjna sterylizacja albo kastracja zwierząt w schroniskach dla zwierząt

 

 W celu zmniejszenia populacji bezdomnych zwierząt wykonuje się obligatoryjną sterylizację lub kastrację zwierząt przebywających w schroniskach. Sterylizacji lub kastracji zwierząt bezdomnych dokonuje lekarz weterynarii na podstawie zawartej z Gminą umowy po upływie 14 dni od dnia wyłapania. Koszty zabiegów sterylizacji lub kastracji zwierząt bezdomnych pokrywa Gmina. 

 

  1. Poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt

 

W ramach programu będą podejmowane działania informacyjne w sposób zwyczajowo przyjęty (ogłoszenia na BIP, ogłoszenia na tablicy ogłoszeń) mające na celu przekazanie informacji o zagubionych i znalezionych zwierzętach oraz podjęcie innych przedsięwzięć, które okażą się niezbędne w trakcie realizacji Programu a będą zmierzały do odnalezienia właścicieli bezdomnych zwierząt. Ponadto w ramach Programu Gmina będzie prowadzić akcję propagandową wśród mieszkańców, dotyczącą kwestii przeprowadzania zabiegów sterylizacji i kastracji posiadanych zwierząt oraz akcję adopcyjną bezdomnych zwierząt poprzez stworzenie elektronicznej bazy danych bezdomnych zwierząt umieszczanych w schronisku, umieszczanie zdjęć i informacji dotyczącej wyłapanych zwierząt na stronie www.gminadrawsko.pl oraz tablicach ogłoszeń w poszczególnych sołectwach. Gmina prowadzi działania edukacyjne, mające na celu podniesienie poziomu wiedzy mieszkańców w zakresie obowiązków ciążących na osobach utrzymujących lub hodujących psy lub koty, w szczególności poprzez m.in. zajęcia edukacyjne, konkursy, ulotki, plakaty, ogłoszenia, współpracę z zainteresowanymi placówkami oświatowymi.

 

  1. Usypianie ślepych miotów

 

W celu zmniejszenia populacji bezdomnych zwierząt wykonuje się zabiegi usypiania ślepych miotów. Decyzję o każdorazowym uśpieniu ślepych miotów podejmuje lekarz weterynarii. Zabiegu uśpienia dokonuje lekarz weterynarii na podstawie zawartej z Gminą umowy. Koszty zabiegów uśpienia tych miotów pokrywa Gmina.

 

  1. Wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich

 

W zależności od gatunku zwierząt gospodarskich i ich ilości, zwierzęta te będą umieszczane we wskazanych przez Wójta indywidualnych gospodarstwach rolnych, które na dzień podjęcia decyzji będą w stanie przyjąć te zwierzęta i zagwarantować im odpowiednie  warunki sanitarne i weterynaryjne.

 

  1. Zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt

 

Zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych
z udziałem zwierząt bezdomnych odbywa się na podstawie umowy zawartej pomiędzy Gminą
a lekarzem weterynarii. W przypadku zajścia takich zdarzeń koszty całodobowej opieki weterynaryjnej tych zwierząt pokrywa Gmina.

 

 

II.  Na realizację programu Gmina przeznaczyła w roku 2012 środki finansowe w wysokości 20.000 zł.(Uchwała Nr XVIII/95/2011 Rady Gminy Drawsko z dnia 21 grudnia 2011 w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2012 rok Dział 900 rozdział 90095 §4300). Gmina będzie wydatkować środki finansowe w wysokościach i na zasadach określonych w umowach zawartych przez Gminę na realizację zadań objętych programem oraz w wysokościach wynikających z zaistnienia okoliczności wskazujących na obowiązek pokrycia przez Gminę wydatków bieżących w ramach zadań programu a nie objętych zawartymi umowami.  

 
informacje udostępnił:Sylwia Marek
data udostępnienia: 2012-09-10 09:13:19
ostatnia modyfikacja: Sylwia Marek 2012-09-10 09:13:19 »
drukuj wyślij link   ułatwienia czytania

 


. .
BIP - liczba wejść: 40896