Urząd Gminy Drawsko
ul. Powst. Wlkp.121 64-733 Drawsko
  
     szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
Informacje:
Informacja - szkodliwość azbestu

 Szkodliwość azbestu dla zdrowia ludzkiego

Azbest jest nazwą handlową grupy minerałów, które pod względem chemicznym są uwolnionymi krzemieniami magnezu, żelaza, wapnia i sodu.

Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców wynika z nagromadzenia na obszarze całej gminy różnego typu materiałów zawierających azbest. Odpady azbestowo- cementowe stanowią obecnie istotne źródło emisji pyłu. Chorobotwórcze działanie azbestu powstaje w wyniku wdychania włókien, zawieszonych w powietrzu. Szkodliwość włókien azbestowych zależy od ich średnicy i długości. Groźne dla zdrowia ludzkiego są włókna respirabilne, dłuższe niż 5 mm, o średnicy mniejszej niż 3 mm. Najbardziej niebezpieczne są włókna długie i cienkie. Przenikają one do dolnych dróg oddechowych, wbijają się w płuca, gdzie pozostają i w wyniku wieloletniego drażnienia komórek wywołują nowotwory. Wdychane z powietrzem włókna azbestowe kumulują się w płucach przez całe życie, a pierwsze objawy chorobowe mogą ujawnić się nawet po 50 latach od pierwszej ekspozycji na ich działanie. Narażenie na pył azbestowy może być przyczyną następujących chorób układu oddechowego:

- pylicy azbestowej

- zmian opłucnych

- raka płuc

- międzybłoniaków opłucnej i otrzewnej, nowotworów o wysokiej złośliwości.

Zakrojone na szeroką skalę badania tych chorób, wykazały zwiększoną ich częstość w rejonach kopalń i zakładów przetwórstwa azbestu oraz w miastach. Nowotwory te wykazują stopniowy przyrost około 10% rocznie.

Aby zmniejszyć ryzyko chorób powodowanych azbestem należy przede wszystkim ograniczyć emisję pyłu azbestu przez rozeznanie, czy w najbliższym otoczeniu znajdują się wyroby zawierające azbest, gdzie i jak duże są to powierzchnie, a następnie gdzie to możliwe, należy we własnym zakresie powierzchnie utwardzane odpadami azbestowymi (podwórka, podjazdy, podłoga w budynkach) zabezpieczyć materiałami trwałymi (wylewki betonowe, asfaltowe itp.); jeśli zabezpieczenie materiałów zawierających azbest na terenie posesji we własnym zakresie jest niemożliwe, do czasu rozwiązania problemu należy unikać wykonywania prac powodujących wzmożone pylenie (ścierania, łamania, kruszenia i miażdżenia). Nie należy materiałów zawierających azbest wywozić czy też porzucać w miejscach do tego nie przeznaczonych.

 

                                   Anna Grzybowska

                                   Podinspektor

                 ds pozyskiwania funduszy zewnętrznych

 
informacje udostępnił:Sylwia Marek
data udostępnienia: 2008-07-29 11:41:00
ostatnia modyfikacja: Sylwia Marek 2008-07-29 11:41:00 »
drukuj wyślij link   ułatwienia czytania

 


. .
BIP - liczba wejść: 40896